Nakouknutí do života Kláry Haunerové, majitelky oděvních kurzů a značky Clarisse

Od ledna navštěvuji kurz oděvní tvorby Basic ve Fashion ateliéru Clarisse, každé pondělí tři hodinky a musím říct, že je prostě fantastický. Absolutně předčil všechna má očekávání. Mám tu čest učit se namalovat, navrhnout si, na…střih…nout a nakonec ušít si svůj vlastní kousek do mého šatníku a to všechno pod vedením skvělého návrháře, absolventa VŠUP Pavla Berkyho. 

A rozhodně je toho mnohem víc, na co se těšit 😉

Já si šiji letní dlouhé šaty na svatbu mé kamarádky. Pokud se mi bude dařit, za 14 dní bude hotovo 🙂 rozhodně se těšte na skvělé fotečky (již spřádáme s Evičkou plány, kde je nafotíme;-).

Tímto moc děkuji Kláře za skvělý rozhovor.

Klara Haunerova

 

Co Vás vedlo k odstartování oděvních kurzů pro veřejnost?

Řeknu to jednoduše – peníze. Živit se jako módní návrhářka v ČR je hodně obtížné, obnáší to hodně energie a pokud nemáte dobré kontakty do vyšších kruhů, je téměř nemožné vydělávat dobré peníze.

V roce 2009 jsem pracovala na pozici visual merchandiser pro německý řetězec Van Graaf, ale po půl roce jsem zjistila, že mi tato práce nedává nic nového. Začala jsem se koukat jinde, ale pracovní pozice pro módního návrháře v Čr téměř neexistují. Rozhodla jem se tedy pustit do vlastního podnikání. Nejprve jsem rok zkoušela uspět pod svou značkou Clarisse, ale z té se později stalo jen hobby. Pak mě napadla myšlenka učit lidi klasickému šití. Jeden z pokojů v bytě jsem zařídila jako šicí dílnu a na základě inzerátů jsem individuálně učila dámy i pány šít. Když jsem zjistila, že učím denně a zájemců přibývalo, učila jsem šít po dvojicích. Po roce jsem zjistila, že zájem stále roste a můj pokoj už nestačí. Pronajala jsem si tedy nové větší prostory a učila už v miniskupince 3 – 4 studentů. Následně jsem z klasických šicích kurzů udělala fashion designové kurzy pro širokou veřejnost a najala si módní návrháře jako lektory. Nyní se už věnuji jen organizaci kurzů a v ateliéru vyučuji fashion marketing, který jsem vystudovala.

 

Jaké kurzy v současné době nabízíte?

V současné chvíli nabízíme fashion kurz basic, s možností navázat na získané znalosti a pokračovat v kurzu pro pokročilé. Studentky se tak za půl roku naučí pracovat se střihy, aranžovat na figurýně a vytvářet kreativní modely. Nechybí řada přednášek z módní branže (módní trendy, fashion marketing, nauka o materiálech, fashion talk s módním návrhářem). Dále pořádáme víkendové fashion víkendy pro mimopražské, které fungují formou rychlokurzu, kurz módní kresby, kurz konstrukcí a modelací střihů a nově je naše nabídka rozšířená o modistické kurzy a workshopy.

clarisse

 

Tvoříte i Vy sama?

Pokud myslíte, zda ještě šiji tak už ne. Kreativní určitě jsem stále, ale je pravdou, že v poslední době se nepovažuji za módní designerku, ale spíše za podnikatelku.

Nechávám si modely šít u švadleny. Především se jedná o společenské šaty a saka. Když chodím do společnosti, ráda prezentuji vlastní značku Clarisse. Nově se u naší modistky v ateliéru učím tvořit klobouky. Těším se, že tak rozšířím svou sbírku klobouků o vlastní autorské kousky.

Aktuálně se věnuji nově připravované knize o fashion marketingu a fashion marketing zároveň v ateliéru vedu, to mě v současné chvíli naplňuje nejvíce. Mladým nadšencům radím, jak si vybudovat značku a vedu je na cestě k úspěchu. Občas je nutné jim i vysvětlit, že jejich „revoluční myšlenky“ nejsou zcela reálné a připomínám jim, že móda je převážně business jako každý jiný a v businessu jde především o zisk. To mladým talentům občas uniká. Můžete mít nadšení pro módní tvorbu, ale v závěru je nutné se něčim živit. A aby návrhář musel ve dne pracovat v kavárně, aby měl finance na koupení látek a přehlídku, tak je něco špatně.

 

 

Máte svého oblíbeného/ou návrháře/ku, alespoň jedno české a zahraniční jméno?

Ze zahraničních návrhářů obdivuji práci mistra Alexandra McQueena. Práce za jeho krátký život zanechala nevymazatelnou stopu v módním světě.

Z českých jmen mohu jmenovat moje lektory Ditu Petrusovou Filipovou a Pavla Berkyho. Kdyby se mi nelíbila jejich tvorba, tak bych si je nebrala do ateliéru. Tedy je pravdou, že v ateliéru chci mít profesionály z české módní scény a tak to zůstane. Nikdy se nespokojím s průměrem, a od svých lektorů vždy vyžaduji maximum.

clarisse2

Copak jste si v poslední době koupila do svého šatníku?

Hodně cestuji a většinu oblečení si vozím právě ze zahraničí. V tomto ohledu je pro mě nepřekonatelná Amerika. V poslední době jsem si z Puerto Rica přivezla celý kufr modelů. Několik šatů od známých i neznámých značek a nepřeberné množství triček a svetříků. Nakupovala jsem prakticky. Ovšem největší radost mám z bot na klínku, se kterými mám přesně dva metry:). Za svou výšku se nestydím a naopak ji ještě podporuji.

 

Váš nejoblíbenější kousek z Vašeho šatníku?

 Držím se pravidla, že šaty vezmu maximálně na 3 příležitosti – jednu důležitou a dvě méně důležité. Mám se svými šaty nostalgické vzpomínky a nerada vzpomínky míchám. Takže nejraději mám právě ty šaty, ve kterých jsem něco významného prožila. A takových kousků je více. Nemohu tedy říci, které mám nejraději. V současné chvíli jsem ovšem zatížená na červenou barvu a červené šaty bych mohla nosit pořád.

 

Reklamy

Tagged: , ,

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: