ROZHOVOR s Janou Pěknou / BOHEMIA LIVING

Milé čtenářky, jsme moc rády a potěšeny, že vám tímto můžeme představit Janu Pěknou, šéfredaktorku úžasného internetového magazínu Bohemia Living a také skvělou interiérovou designérku v jedné osobě.  Rozhovor probíhal v krásném prostředí kavárny a cukrárny Alchymista.  K tomu i pár foteček z rozhovoru aneb „Holky Czechmadeky v akci“ 🙂

Jak jsi se dostala k designu? Proč zrovna interiérový design?
Vystudovala jsem sice ekonomický obor, ale vždycky jsem měla blízko ke tvoření, dekorování, aranžování… Během zařizování vlastního domu jsem si uvědomila, že interiérový design je to, co mě opravdu baví a chtěla bych se tomu věnovat. A tak jsem se dala na studium a po mateřské dovolené zůstala na volné noze jako designérka.

 

Hodně lidí si stále myslí, že služba designéra je jen pro ty, kteří si to mohou dovolit, souhlasíš s tím?
Ano, mezi lidmi je tento názor asi pořád hodně rozšířený. Mě ale nezáleží na tom, zda má klient neomezený rozpočet nebo naopak velmi skromný. Mým úkolem je udělat interiér tak, aby se v něm lidé cítili dobře a nemusí tam být drahý nábytek a designové doplňky. Klidně použiji to, co již mají, nechám to třeba natřít, nebo koupíme věci z bazaru nebo z IKEA.
Vždycky se musím vejít do rozpočtu, který mi klient dá a ten může být opravdu jakýkoli.

Máš svou oblíbenou dobu nebo styl, který ráda prolínáš do svých projektů?
Já mám ráda všechny styly, snad až na úplný minimalismus. Nemám vyhraněný konkrétní styl. Tím právě můžu vyjít vstříc širokému spektru klientů. Ale nejraději zařizuji v moderním duchu v kombinaci s nějakým dalším stylem – třeba venkovským nebo koloniálním.

Máš oblíbenou barvu? Jakou?

Nejradši mám neutrální barvy, jak v interiéru tak třeba na oblečení. Když máte neutrální základ, můžete ho pak ozvláštnit jednou výraznou barvou na doplňcích, které navíc můžete podle nálady měnit.

Kde myslíš, že v oblasti interiéru Češi nejvíce chybují?
Asi právě v oblasti barev. Často kupují např. sedací soupravy ve výrazných barvách – červené, oranžové… Takto velké kusy nábytku, které by nám měly sloužit po mnoho let je lepší kupovat v neutrálních odstínech, aby se daly snadno kombinovat a měnit tak náladu pokoje pomocí doplňků. Další chybou je zahlcení prostoru spoustou drobností, suvenýrů, různých dárků, figurek, sbírek nebo třeba nesourodými květináči s pokojovými rostlinami.
Vytvářejí tak vizuální “nepořádek”. Prostor se spoustou drobností bohužel nevypadá nikdy dobře.

Stane se ti někdy, že jdeš na návštěvu k přátelům a řekneš si: „no tak tady bych to celé přestavěla“? 🙂
Určitě. Kamkoli přijdu, všímám si zařízení a přemýšlím, jak by se dalo vylepšit. A dokonce když koukám v televizi na film, kromě děje sleduju i zařízení interiérů :).

Kdy jsi se rozhodla založit internetový časopis BOHEMIA LIVING?
Ta myšlenka přišla někdy začátkem roku 2011. Tím, že sleduji zahraniční blogy mi nemohlo uniknout, že začala vznikat spousta digitálních magazínů. Říkala jsem si, že by bylo úžasné něco takového mít i v Čechách. Tak jsem na podzim oslovila několik blogerek, které psaly o bydlení a dekoru, zda by do toho šly se mnou a všechny byly pro.

Co tě na práci interiérové designérky dohromady se šéfredaktorkou baví?
Mám to teď tak, že jsem jeden měsíc spíš designérka a druhý spíš šéfredaktorka. To podle toho, v jaké fázi přípravy časopisu zrovna jsme. Jsou to vlastně dvě úplně odlišné práce a často je těžké to skloubit. Baví mě asi obě stejně, oboje souvisí s bydlením a designem.

Pro koho je určený časopis?
Časopis je hlavně o bydlení, dekoru, takže je vlastně pro každého, koho baví zařizování a zútulňování domu či bytu. Naším podtitulem je “kreativní životní styl” – představujeme různé kreativní osobnosti, ukazujeme jak žijí, tvoří bydlí. Máme články o vaření, zahradě…
Časopis je stylem i obsahem hodně pestrý a myslím, že každý si tam může najít to svoje.

Jak velký máte tým? A je to spíš práce nebo zábava?
V týmu je momentálně asi 10 lidí. Spolupracujeme více méně na dálku, protože jsme každý odjinud. Zatím je to pro všechny spíše zábava, ale pracujeme na tom, aby byl časopis i výdělečný. Protože když chcete něco dělat pořádně, musí vás to také uživit, jinak to moc dlouho dělat nejde.

Jaké jsou plány do budoucna?
Chtěla bych se určitě věnovat více časopisu, pořád je co vylepšovat. Také jsem začala kromě navrhování pořádat kurzy designu, které mě moc baví. Je úžasné vidět šikovné “studenty” a jejich projekty vytvořené během kurzu. Takže chci tuto oblast kurzů rozšířit a více se učení věnovat. Kurzy naleznete zde.

Oblíbený český designér/ka?
Nejvíc asi obdivuji práci Báry Škorpilové a studia Mimolimit.

Bohemia Living 4/2012 – podzimní nostalgie

 

 

 

 

Reklamy

Tagged: , , , ,

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: